Genel Şaşırtanlar — 21 Şubat 2013

5Barışın en bilinen, en çok kullanılan sembolü ağzında zeytin dalı olan güvercindir. Bu sembol tahmin edeceğinizin aksine bir grafikerin eseri değil. Kökü ta Eski Ahit’e, Tufan’a dayanıyor. Tanrı Nuh’a gofer* ağacından belirli boyutlarda bir gemi inşa etmesini emreder. Tanrı her iki cinsten olmak üzere farklı tür hayvanları, Nuh’u ve Nuh’un ailesini bu gemide barındırarak yapacağı Tufan’dan kurtulmalarını sağlar. Tufan yüz yıllarca sürer, o kadar çok yağmur yağar ki tüm dünya yüzeyi suyla kaplanır. Nuh’ta onca cins hayvanla ve ailesiyle gemide kapana kısılmıştır. Yağmurun biraz azaldığını hissettiğinde gemide bulunan güvercini dünyaya bakması, gemiyi yanaştıracağı bir kara parçasının ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için gönderir. Güvercin bir kaç kez ağzı boş gelir. Sonunda güvercin ağzında bir zeytin yaprağıyla gelir. Nuh böylece Tanrı’nın kullarıyla barış ilan ettiğini, Tufan’ı bitirdiğini anlar.

Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan Barış Güvercinin günümüzdeki yaygın kullanımının sorumlusu ise Pablo Picasso’dur. 1946 yılında Paris Uluslararası Barış Konferansı için tasarladığı beyaz güvercinden sonra grafik sanatçıları ve ressamlar arasında barışın simgesi artık güvercin olmuştur. Biz de sanatın günlük hayattaki etkisi altında kalarak Barış Güvercini sembolünü kafamıza kazımış bulunuyoruz :)

*Gofer ağacı, bazı çevirilerde servi ağacı olarak geçer; fakat, aslında bu ağacın nasıl bir ağaç olduğu, türünün tanımı günümüzde bilinmemektedir. Yani servi ağacı olarak okuduğunuz her çeviri yorumdur.

YENİ HABERLER

Pura Vida Bracelets

Pura Vida Bracelets

Aralık 22, 2013
Banc Sabadell

Banc Sabadell

Kasım 23, 2013
Yozgat Blues

Yozgat Blues

Kasım 23, 2013
Bitstrips

Bitstrips

Kasım 23, 2013

Paylaş

About Author

admin

(11) Okuyucu Yorumları

 1. Böyle ilginç bilgileri daha çok paylaşmalısınız :)

 2. Aaa çok ilginç :/

 3. Dogada bu kadar zarif sirin narin ve beyaz bir hayvan yok ben oyuzden secilmistir diye dusunuyordum :D

  • :) Aslında o da doğru, hikayesi olmadan da güvercin seçilebilirmiş :)

   • Ama baris gibi bir anlamli kelimeye anlamli hikayesi olan birsey yuklenmeliymis bence en dogrusunu yapmislar :)

    • Tabi zaten aslında her gün gözümüzün önünde olan ve kökenini bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Hepsininde muhakkak bir hikayesi var :)

 4. Ah bir de şu barışı görebilsek hala dünyada hiç bir yerde göremedik!

  • Julide Hanım korkarız bu dünyada kimse barışı göremeyecek :S

 5. Çok güzel bilgiler elinize sağlık

 6. Yiyip bitirdik birbirimizi sanki 5m2 dünya da yetmiyor kimseye.. :(

  • Hiç sormayın, biz artık umudumuzu da yitirdik, felaket :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *